Armutlu, Yalova'nın Marmara Denizi'ne bakan ilçesidir ve ılıman bir Marmara iklimine sahiptir. Aşağıdaki sayılar Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nün en yakın resmi istasyonu olan Yalova istasyonunun 1931-2025 ölçüm periyoduna ve Marmara Denizi için 1970-2025 dönemine ait resmi ortalamalarına dayanır. Kısa cevap: yaz en sıcak ve en kurak, kış en yağışlı, ilkbahar ile sonbahar ise ılık ve sakin geçer; Armutlu dört mevsim ziyaret edilebilen bir yerdir.
Aylara göre sıcaklık, deniz suyu ve yağış
- Ocak
- Ortalama sıcaklık (°C)
- 6,6
- Ortalama en yüksek (°C)
- 10,1
- Deniz suyu (°C)
- 9,3
- Aylık yağış (mm)
- 92,5
- Şubat
- Ortalama sıcaklık (°C)
- 7,0
- Ortalama en yüksek (°C)
- 10,7
- Deniz suyu (°C)
- 8,2
- Aylık yağış (mm)
- 71,9
- Mart
- Ortalama sıcaklık (°C)
- 8,5
- Ortalama en yüksek (°C)
- 12,7
- Deniz suyu (°C)
- 8,7
- Aylık yağış (mm)
- 72,4
- Nisan
- Ortalama sıcaklık (°C)
- 12,3
- Ortalama en yüksek (°C)
- 16,9
- Deniz suyu (°C)
- 11,3
- Aylık yağış (mm)
- 51,3
- Mayıs
- Ortalama sıcaklık (°C)
- 16,8
- Ortalama en yüksek (°C)
- 21,4
- Deniz suyu (°C)
- 15,4
- Aylık yağış (mm)
- 38,8
- Haziran
- Ortalama sıcaklık (°C)
- 21,2
- Ortalama en yüksek (°C)
- 26,0
- Deniz suyu (°C)
- 20,2
- Aylık yağış (mm)
- 41,1
- Temmuz
- Ortalama sıcaklık (°C)
- 23,5
- Ortalama en yüksek (°C)
- 28,5
- Deniz suyu (°C)
- 23,4
- Aylık yağış (mm)
- 24,8
- Ağustos
- Ortalama sıcaklık (°C)
- 23,6
- Ortalama en yüksek (°C)
- 28,6
- Deniz suyu (°C)
- 24,2
- Aylık yağış (mm)
- 30,6
- Eylül
- Ortalama sıcaklık (°C)
- 20,2
- Ortalama en yüksek (°C)
- 25,1
- Deniz suyu (°C)
- 22,3
- Aylık yağış (mm)
- 53,4
- Ekim
- Ortalama sıcaklık (°C)
- 16,1
- Ortalama en yüksek (°C)
- 20,7
- Deniz suyu (°C)
- 18,8
- Aylık yağış (mm)
- 82,4
- Kasım
- Ortalama sıcaklık (°C)
- 12,2
- Ortalama en yüksek (°C)
- 16,4
- Deniz suyu (°C)
- 15,2
- Aylık yağış (mm)
- 81,1
- Aralık
- Ortalama sıcaklık (°C)
- 8,8
- Ortalama en yüksek (°C)
- 12,3
- Deniz suyu (°C)
- 12,0
- Aylık yağış (mm)
- 112,9
Hava sıcaklığı ve yağış: MGM Yalova istasyonu, 1931-2025 ölçüm periyodu. Deniz suyu sıcaklığı: MGM Marmara Denizi resmi istatistikleri, 1970-2025 aylık ortalamaları; bu değerler Marmara Denizi geneline aittir, Armutlu kıyısında yapılmış bir ölçüm değildir. Marmara Denizi'nin yıllık ortalama su sıcaklığı 1970-2025 için 15,8 °C, 2014-2025 dönemi için 17,2 °C olarak verilir.
Güneşlenme ve yağışlı gün sayısı
- Ocak
- Ortalama günlük güneşlenme (saat)
- 2,2
- Ortalama yağışlı gün sayısı
- 15,3
- Şubat
- Ortalama günlük güneşlenme (saat)
- 3,2
- Ortalama yağışlı gün sayısı
- 12,9
- Mart
- Ortalama günlük güneşlenme (saat)
- 4,3
- Ortalama yağışlı gün sayısı
- 12,4
- Nisan
- Ortalama günlük güneşlenme (saat)
- 5,8
- Ortalama yağışlı gün sayısı
- 10,6
- Mayıs
- Ortalama günlük güneşlenme (saat)
- 7,7
- Ortalama yağışlı gün sayısı
- 8,0
- Haziran
- Ortalama günlük güneşlenme (saat)
- 9,0
- Ortalama yağışlı gün sayısı
- 5,8
- Temmuz
- Ortalama günlük güneşlenme (saat)
- 9,6
- Ortalama yağışlı gün sayısı
- 3,8
- Ağustos
- Ortalama günlük güneşlenme (saat)
- 8,9
- Ortalama yağışlı gün sayısı
- 3,8
- Eylül
- Ortalama günlük güneşlenme (saat)
- 7,3
- Ortalama yağışlı gün sayısı
- 6,0
- Ekim
- Ortalama günlük güneşlenme (saat)
- 4,9
- Ortalama yağışlı gün sayısı
- 9,8
- Kasım
- Ortalama günlük güneşlenme (saat)
- 2,9
- Ortalama yağışlı gün sayısı
- 11,4
- Aralık
- Ortalama günlük güneşlenme (saat)
- 1,8
- Ortalama yağışlı gün sayısı
- 14,5
Kaynak: MGM Yalova istasyonu, 1931-2025.
Mevsim mevsim Armutlu
Armutlu, kışın donma noktasının çok üstünde seyreden ortalamalarıyla dört mevsim ziyaret edilebilen bir yerdir. Yaz aylarında deniz ve açık hava; kışın ise yağmurlu ve serin ama sert olmayan bir hava beklenir. Uç değerler elbette görülür; yukarıdaki sayılar uzun dönem ortalamalardır.
Armutlu'nun coğrafyası ve koyları için: Armutlu Rehberi. Yıl boyu yapılabilecekler için: Aktiviteler.
- İlkbahar (Mart-Mayıs)
- Nasıl geçer
- Ortalama sıcaklık 8,5 °C'den 16,8 °C'ye çıkar, yağışlı gün sayısı 12,4'ten 8,0'e düşer, günlük güneşlenme 4,3 saatten 7,7 saate yükselir.
- Kime uygun
- Doğa yürüyüşü, kıyı ve köy gezileri; kalabalıktan uzak bir tatil isteyenler.
- Yaz (Haziran-Ağustos)
- Nasıl geçer
- Yılın en sıcak ve en kurak dönemi: ortalama en yüksek sıcaklık 26,0-28,6 °C, temmuz yağışı 24,8 mm, deniz suyu ortalaması ağustosta 24,2 °C.
- Kime uygun
- Deniz mevsimi ve uzun aile tatilleri.
- Sonbahar (Eylül-Kasım)
- Nasıl geçer
- Eylül hâlâ yazın devamı gibidir (ortalama 20,2 °C, deniz 22,3 °C); ekimden itibaren yağış artar.
- Kime uygun
- Sakin bir deniz mevsimi uzatması; yürüyüş ve fotoğraf.
- Kış (Aralık-Şubat)
- Nasıl geçer
- En yağışlı dönem: aralık 112,9 mm, ocak 92,5 mm. Ortalama sıcaklık 6,6-8,8 °C aralığındadır; ortalama en düşük sıcaklıklar dahi 3,4 °C'nin altına inmez.
- Kime uygun
- Termal odaklı, sakin ve kısa kaçamaklar; kışın da açık bir ilçe.
Tor Thermal ve yıl boyu kullanım
Tapulu devremülkte her yıl aynı dönemi kullanırsınız; bu yüzden dönem seçimi iklimle doğrudan ilgilidir. Yaz dönemleri deniz mevsimine, ilkbahar ve sonbahar dönemleri daha sakin bir tatile, kış dönemleri ise kısa ve dingin kaçamaklara uygundur. Hangi tarihleri kapsadığı satın alma öncesinde yazılı olarak paylaşılır: Devre Mülk Satın Al.
Termal havuzlar ve diğer wellness hizmetleri planlanan hizmetlerdir; güncel durumu Longevity & Wellness sayfasında görebilirsiniz.
Yasal uyarı
Yasal uyarı: Bu sayfadaki iklim verileri Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nün yayımladığı uzun dönem ortalamalarıdır ve hava tahmini değildir. Güncel hava durumu için mgm.gov.tr'yi inceleyin.
Sıkça sorulan sorular
Armutlu'da hava nasıldır?
Marmara iklimi hâkimdir. MGM Yalova istasyonuna göre en sıcak ay ağustos (ortalama 23,6 °C), en soğuk ay ocaktır (ortalama 6,6 °C); en yağışlı ay aralıktır (112,9 mm).
Armutlu'ya gitmek için en iyi mevsim hangisi?
Deniz için haziran-eylül arası; yürüyüş ve sakin bir tatil için nisan-mayıs ile eylül-ekim arası. Kış, yağışlı ama ılıman geçer ve ilçe kışın da açıktır.
Marmara Denizi'nin suyu hangi aylarda sıcak olur?
MGM'nin 1970-2025 ortalamalarına göre deniz suyu temmuzda 23,4 °C, ağustosta 24,2 °C, eylülde 22,3 °C'dir. Bu değerler Marmara Denizi geneline aittir.
Armutlu'da kışın hava çok soğuk mu?
Uzun dönem ortalamalara göre hayır. Ocak ortalaması 6,6 °C, ortalama en düşük sıcaklık 3,4 °C'dir. Kışın asıl belirleyici olan yağıştır.
Yılın kaç günü yağışlıdır?
Ortalama yağışlı gün sayısı temmuz ve ağustosta 3,8; aralık ve ocakta 14,5-15,3 arasındadır.
Armutlu yılın her döneminde ziyaret edilebilir mi?
Evet. Sıcaklık ortalamaları kışın da ılımandır ve ulaşım yıl boyu açıktır; deniz mevsimi ile termal odaklı sakin dönemler farklı deneyimler sunar.
Kaynaklar
Bu sayfadaki bilgiler aşağıdaki kamu kurumu ve kaynaklara dayanır.
İlgili sayfalar
Son kontrol: 20 Eylül 2026
